Alternatív Gazdaság lexikon
(dőlt)
Címke: sourceedit
Címke: sourceedit
10. sor: 10. sor:
 
== Gyakorlati példák ==
 
== Gyakorlati példák ==
 
* [[Slow mozgalom]]
 
* [[Slow mozgalom]]
  +
* [[Szomszédság]], [[garázsvásár]], [[helyi gazdaság]]
* [[Ökokör]], [[ökofalu]]
+
* [[Ökokör]], [[Közösségi kert]] [[ökofalu]],
 
* [[Újbank]]ok
 
* [[Újbank]]ok
 
* [[Közösségi pénz]]ek megjelenése
 
* [[Közösségi pénz]]ek megjelenése

A lap 2017. augusztus 24., 06:29-kori változata

Gondolkodj Globálisan, cselekedj lokálisan! - ugye már mindenki hallotta ezt a mondást? a Globalizációt mindenki ismeri, itt az ideje hogy a Lokalizációval is foglalkozzunk.

A lokalizáció közgazdaságtana arra a statisztikailag bizonyítható tényre épül, hogy az emberi szükségletek túlnyomó része helyileg gazdaságosan kielégíthető. A lokalizáció nem a mai globális gazdasági rendszer lerombolását, hanem annak fokozatos, de gyökeres átalakítását jelenti. A deklarációk szintjén még a Világbank, az EU és a felelősebben viselkedő multik is egyetértenek abban, hogy a globális gazdaság játékszabályait szigorítani kell. Ez pedig nem jelenthet mást, mint a spekulatív tőkemozgások csillapítását, és a tevékenységüket a szociális és környezeti kizsákmányolásra, az elnyomó rezsimekkel való együttműködésre és a helyi lakosok érdekeinek semmibevételére alapozó multik megrendszabályozását. A lokalizáció azonban a mai folyamatok kiigazításánál többet: éles irányváltást jelent, egy olyan új gazdaságszerveződési módot, amelyben a társadalmi és ökológiai szempontok fontosabbak a piaci terjeszkedésnél és a profitnál. A globális gazdaság jelenlegi "hatékonysága" ugyanis nagyrészt nem társadalmi, hanem vállalati szintű többlethasznot hoz: elsősorban a szociális és környezeti költségekkel való spórolás teszi kifizetődővé a térben "szétterülő" termelést és a távolsági szállításokat.

Cartoon-house-vector

Amikor tudod, hogy a közelben megtalálhatsz minden fontosat.

A lokalizáció kitűnő definícióját adja Lóránt Károly közgazdász (Amiről Ricardo nem így álmodott című cikkében):

"A lokalizáció alapvetően a hatalomelosztás megváltoztatását, a döntési jogkörök áthelyezését jelenti a nem választott transznacionális vállalatoktól, nemzetközi szervezetektől a demokratikusan választott helyi közösségekhez. A "lokális" vagy "helyi" jelző konkrét kérdésektől függően jelentheti a nemzetállamot, a nemzetállam valamely részét vagy földrajzilag összekapcsolódó nemzetállamok régióját. A lokalizáció közgazdaságtana arra a statisztikailag bizonyítható tényre épül, hogy az emberi szükségletek túlnyomó része helyileg gazdaságosan kielégíthető."

Gyakorlati példák

Kapcsolódó írások