Alternatív Gazdaság lexikon
Advertisement

A geotermikus energia állandó jellege a más, változékony megújuló energia felhasználása mellett egy alaprendszert adhat.


Magyarországi geotermikus viszonyok

Magyarország egy már nem aktív vulkáni területen található. Termálvizek révén ismert, hogy geotermikus adottságai nemzetközi viszonylatban is kiemelkedőek. A talajhőmérséklet mélységgel történő emelkedése nagyjából készerese a világ átlagnak, ~ 45 °C/km, szemben az átlagos 20-30 °C/km értékkel. Tehát 500 m mélységben az átlaghőmérséklet már 35-40 °C, 1000 m-ben 55-60 °C, 2000 m mélységben pedig 100-110 °C, a melegebb területeken akár 120-130 °C lehet. A felszín alatt több km mélységig megtalálható törmelékes üledékekből (homok, homokkő) vagy repedezett mészkőből, dolomitból az ország területének több mint 70 %-án minimum 30 °C-os termálvíz feltárható.

Magyarországon a geotermikus potenciál legalább 60 PJ/év.

Magyar geotermikus erőművek

Miskolc-Kistokaj

A tőzsdén jegyzett Pannergy Nyrt. 2013 májusában adta át a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kistokaj határában 7,5 milliárd forintba kerülő miskolci geotermikus projektjének első szakaszát, ez Magyarország és a térség legnagyobb geotermikus hőt hasznosító rendszere, amely tízezer miskolci háztartást és több mint száz intézményt lát el környezetbarát hővel. A hőenergia szállítását Miskolc belvárosába és az egyetemre, a Tatár utcai fűtőműnél beépített csaknem 30 megawattos hőcserélőkön keresztül valósítják meg.

Európában is ritka, hogy a geotermikus energia bevonásával Miskolcon a „hőszükségletek” több mint 40 százalékát a megújuló energiaforrások felhasználásával állítja elő.


Források

Advertisement