Alternatív Gazdaság lexikon
12. sor: 12. sor:
 
A felszín alatt több km mélységig megtalálható törmelékes üledékekből (homok, homokkő) vagy repedezett mészkőből, dolomitból az ország területének több mint 70 %-án minimum 30 °C-os termálvíz feltárható.
 
A felszín alatt több km mélységig megtalálható törmelékes üledékekből (homok, homokkő) vagy repedezett mészkőből, dolomitból az ország területének több mint 70 %-án minimum 30 °C-os termálvíz feltárható.
   
Magyarországon a geotermikus potenciál legalább 60 PJ/év.
+
Magyarországon a geotermikus potenciál legalább 60 PJ/év = 1,6 milliárd kWh.
  +
Ha csak 10%-os technológiai hatékonysággal számolunk, akkor az 10 milló ember számára folyamatos 16 ezer wattos energiaellátás.
   
 
== Magyar geotermikus erőművek ==
 
== Magyar geotermikus erőművek ==

A lap 2017. november 8., 09:11-kori változata

A geotermikus energia állandó jellege a más, változékony megújuló energia felhasználása mellett egy stabil alaprendszert adhat.

Hutotornyok

Hőenergia Széndioxid kibocsájtás nélkül

Magyarországi geotermikus viszonyok

Magyarország egy korábban aktív vulkáni területen található. Termálvizek révén ismert, hogy geotermikus adottságai nemzetközi viszonylatban is kiemelkedőek. A talajhőmérséklet mélységgel történő emelkedése nagyjából kétszerese a világ átlagnak, ~ 45 °C/km, szemben az átlagos 20-30 °C/km értékkel.

Tehát

  • 500 m mélységben az átlaghőmérséklet már 35-40 °C,
  • 1000 m-ben 55-60 °C,
  • 2000 m mélységben pedig 100-110 °C, a melegebb területeken akár 120-130 °C lehet.

A felszín alatt több km mélységig megtalálható törmelékes üledékekből (homok, homokkő) vagy repedezett mészkőből, dolomitból az ország területének több mint 70 %-án minimum 30 °C-os termálvíz feltárható.

Magyarországon a geotermikus potenciál legalább 60 PJ/év = 1,6 milliárd kWh. Ha csak 10%-os technológiai hatékonysággal számolunk, akkor az 10 milló ember számára folyamatos 16 ezer wattos energiaellátás.

Magyar geotermikus erőművek

Miskolc-Kistokaj

A tőzsdén jegyzett Pannergy Nyrt. 2013 májusában adta át a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kistokaj határában 7,5 milliárd forintba kerülő miskolci geotermikus projektjének első szakaszát, ez Magyarország és a térség legnagyobb geotermikus hőt hasznosító rendszere, amely tízezer miskolci háztartást és több mint száz intézményt lát el környezetbarát hővel. A hőenergia szállítását Miskolc belvárosába és az egyetemre, a Tatár utcai fűtőműnél beépített csaknem 30 megawattos hőcserélőkön keresztül valósítják meg.

Európában is ritka, hogy a geotermikus energia bevonásával Miskolcon a „hőszükségletek” több mint 40 százalékát a megújuló energiaforrások felhasználásával állítja elő.

Tura

A 2017-ben beinduló 2,7 megawattos turai geotermikus hőerőművet 5,5 milliárd forintból valósítja meg a KS Orka Renewables. geotermikus erőműben a föld mélyéről érkező 129 Celsius-fokos termálvíz hajtja majd a turbinákat. Az így megtermelt energiát az Elmű országos hálózatába továbbítják majd a mindenkori kötelező átvételi áron. Az erőmű hozzávetőleg 800 családi ház évi villamosenergia-igényét fogja biztosítani. Az erőmű mellé a tervek szerint 11 hektáron egy zöldségtermesztésre berendezkedő óriási üvegház is létesül 4,5 milliárdos beruházás keretében.

Források