Alternatív Gazdaság lexikon
Nincs szerkesztési összefoglaló
 
(12 közbenső módosítás, amit 3 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
A '''fizetőeszköz''' magába foglalja a [[fizetési mód]]ot és az [[elszámolási egység]]et.
+
[[Fájl:Piggy-bank-_perselyek.jpg|thumb|A fizetőeszközök legtöbbek által ismert fajtája a készpénz]]A '''fizetőeszköz''' magába foglalja a [[fizetési mód]]ot és az [[elszámolási egység]]et.
   
  +
  +
== Pénz ==
  +
'''Részletes ismertető a [[pénz fogalma]] cikkben.''' A hagyományos pénz jelenleg például a [[befektetési arany]], de napjainkban nagyon kevesen engedhetik meg maguknak a használatát.
   
 
== Készpénz ==
 
== Készpénz ==
Ez esetben a fizetési mód fizikai pénz, ami egyúttal az elszámolási egység. Általánosan elterjedt a magán[[bank]]ok bankjegyeinek használata.
+
Ez esetben a fizetési mód fizikai pénz, [[Bankjegy]] - ami egyúttal az elszámolási egység. Általánosan elterjedt a magán[[bank]]ok bankjegyeinek és kisebb értékű érméinek használata. A [[bankszámlapénz]] fizikailag kiterjesztett formája, melyet szabad forgalmú hivatalos pénzként kezelnek.
   
 
== Csekk ==
 
== Csekk ==
16. sor: 19. sor:
   
   
== Eseti pénz ==
 
Csak egy bizonyos eseményhez kapcsolódóan érvényes, utána kereskedésben nem alkalmazható, viszont a beváltására általában lehetőség van.
 
   
  +
== "Tartozom / Felajánlom neked" kártya ==
== Nyomonkövetés ==
 
  +
Névjegykártyához hasonló, csekk jellegű felajánlást megtestesítő irat. Tartalmazza a felajánló megnevezését, elérhetőségeit, a felajánlásmódjait és mértékét. egyéb megkötéseket tartalmazhat, pl. érvényesség, átruházhatóság tekintetében.
Néhány esetben központi nyilvántartást vezetnek minden egység aktuális tulajdonosáról, míg néhány esetben a hiteles fizetőeszközökkel ellenőrizhető a tag fizetőképessége.
 
  +
  +
== Váltó ==
  +
A '''[[váltó]]''' követelést megtestesítő értékpapír. A váltó alaki megjelenésére, és kibocsátására külön jogszabály vonatkozik, amely egy nemzetközi egyezményen alapul (Genfi Váltójogi Egyezmény, 1930. Magyarországon kihirdette az 1965. évi 1. tvr.). A váltó értékpapírnak minősül, önállóan megtestesíti a követelést. Kiállításához nem kell sem közjegyző, sem bíróság. A szerződő felek minden külön segítség vagy ellenjegyzés nélkül kiállíthatnak váltót. A [[Wikipedia:hu:Kezdőlap|Magyar Wikipédia]] :[[Wikipedia:hu:Váltó (értékpapír)|Váltó (értékpapír)]] szócikkében további részletek találhatóak.
  +
  +
== Korlátozott forgalomképességű pénz==
  +
Más néven [[alternatív pénz]] vagy [[pénzhelyettesítő]]
  +
===[[Helyi pénz]]===
  +
===[[Közösségi pénz]]===
 
===Eseti pénz===
 
Csak egy bizonyos eseményhez kapcsolódóan érvényes, utána kereskedésben nem alkalmazható, viszont a beváltására általában lehetőség van. Konrétan [[piac]], zsibvásár folyamán használható.
  +
  +
== Zseton ==
  +
[[Zseton]] korlátozott forgalomképességű, legtöbbször magánkiadású érmeszerű tárgy, amelyet pénz helyett használnak. A legfontosabb eltérés a törvényes fizetőeszközökhöz (vagyis a pénzhez) képest a zsetonok forgalomképessége, a pénzt ugyanis a kibocsátó joghatóságán belül gyakorlatilag korlátozás nélkül kötelező elfogadni. A határ a kettő között nem mindig éles: egyes magánkiadású zsetonok később a pénzekéhez mérhető forgalomképességre tettek szert.
  +
  +
== Játékpénz ==
  +
  +
A Játékpénz korlátozott forgalomképességű, magánkiadású fizetőeszköz, mellyel egy játékban lehet használati eszközöket, felszerelést, stb. vásárolni.
  +
  +
== Számla / egyenleg vezetése ==
 
Néhány esetben központi nyilvántartást vezetnek minden egység aktuális tulajdonosáról, míg néhány esetben a hiteles fizetőeszközökkel ellenőrizhető a tag fizetőképessége. pl [[LETS]]
 
[[Kategória:Elmélet]]
 
[[Kategória:Elmélet]]
 
[[Kategória:Fizetőeszközök]]
 
[[Kategória:Fizetőeszközök]]

A lap jelenlegi, 2018. június 9., 10:11-kori változata

Piggy-bank- perselyek

A fizetőeszközök legtöbbek által ismert fajtája a készpénz

A fizetőeszköz magába foglalja a fizetési módot és az elszámolási egységet.


Pénz[]

Részletes ismertető a pénz fogalma cikkben. A hagyományos pénz jelenleg például a befektetési arany, de napjainkban nagyon kevesen engedhetik meg maguknak a használatát.

Készpénz[]

Ez esetben a fizetési mód fizikai pénz, Bankjegy - ami egyúttal az elszámolási egység. Általánosan elterjedt a magánbankok bankjegyeinek és kisebb értékű érméinek használata. A bankszámlapénz fizikailag kiterjesztett formája, melyet szabad forgalmú hivatalos pénzként kezelnek.

Csekk[]

Ez esetben a fizetés alapja egy hitelesített bizonylat tömb, míg az elszámolási egység a rendszerben illetve tag számára bármely hozzáférhető egység lehetséges.

Elektronikus kártya[]

Olyan eszközök, melyek elektromos érintkezéssel kapcsolódnak egy leolvasó egységhez, amely az elszámolási hálózatra van kapcsolva. Például telefonkártya (kredit), bankkártya (bankszámlapénz).


NFC vagy Paypass[]

Néhány centiméteres távolságban működő rádiós adatkapcsolati módszer. Mobiltelefonok, bankkártyák használják. van aktív és passzív változata is.


"Tartozom / Felajánlom neked" kártya[]

Névjegykártyához hasonló, csekk jellegű felajánlást megtestesítő irat. Tartalmazza a felajánló megnevezését, elérhetőségeit, a felajánlásmódjait és mértékét. egyéb megkötéseket tartalmazhat, pl. érvényesség, átruházhatóság tekintetében.

Váltó[]

A váltó követelést megtestesítő értékpapír. A váltó alaki megjelenésére, és kibocsátására külön jogszabály vonatkozik, amely egy nemzetközi egyezményen alapul (Genfi Váltójogi Egyezmény, 1930. Magyarországon kihirdette az 1965. évi 1. tvr.). A váltó értékpapírnak minősül, önállóan megtestesíti a követelést. Kiállításához nem kell sem közjegyző, sem bíróság. A szerződő felek minden külön segítség vagy ellenjegyzés nélkül kiállíthatnak váltót. A Magyar Wikipédia :Váltó (értékpapír) szócikkében további részletek találhatóak.

Korlátozott forgalomképességű pénz[]

Más néven alternatív pénz vagy pénzhelyettesítő

Helyi pénz[]

Közösségi pénz[]

Eseti pénz[]

Csak egy bizonyos eseményhez kapcsolódóan érvényes, utána kereskedésben nem alkalmazható, viszont a beváltására általában lehetőség van. Konrétan piac, zsibvásár folyamán használható.

Zseton[]

Zseton korlátozott forgalomképességű, legtöbbször magánkiadású érmeszerű tárgy, amelyet pénz helyett használnak. A legfontosabb eltérés a törvényes fizetőeszközökhöz (vagyis a pénzhez) képest a zsetonok forgalomképessége, a pénzt ugyanis a kibocsátó joghatóságán belül gyakorlatilag korlátozás nélkül kötelező elfogadni. A határ a kettő között nem mindig éles: egyes magánkiadású zsetonok később a pénzekéhez mérhető forgalomképességre tettek szert.

Játékpénz[]

A Játékpénz korlátozott forgalomképességű, magánkiadású fizetőeszköz, mellyel egy játékban lehet használati eszközöket, felszerelést, stb. vásárolni.

Számla / egyenleg vezetése[]

Néhány esetben központi nyilvántartást vezetnek minden egység aktuális tulajdonosáról, míg néhány esetben a hiteles fizetőeszközökkel ellenőrizhető a tag fizetőképessége. pl LETS