Alternatív Gazdaság lexikon
Register
Nincs szerkesztési összefoglaló
(Kategóriák hozzáadása)
 
23. sor: 23. sor:
 
[[Kategória:Szervezés elmélet]]
 
[[Kategória:Szervezés elmélet]]
 
[[Kategória:Fizetőeszközök]]
 
[[Kategória:Fizetőeszközök]]
  +
[[Kategória:Szoftver]]

A lap jelenlegi, 2018. április 22., 11:54-kori változata

Az Ethereum rendszere tulajdonképpen egyetlen, nagy, általános célú „világszámítógép”, beépített Turing teljes programozási nyelvvel. Mindezt egy központ nélküli, decentralizált hálózat működteti, amihez bárki önként csatlakozhat. A bitcoin rendszeréhez hasonlóan őket hívjuk bányászoknak, és ma már több ezren vannak. A felajánlott számítási kapacitásért illetve a munkájukért cserébe pedig az Ethereum saját pénzét, ethert (magyarul étert) kapnak.

Global net

Azonnal ellenőrizhető hogy egy megállapodás valós-e, teljesítik-e.

A világszámítógépünk úgy működik, hogy a rajta futó programokba illetéktelenek nem tudnak belepiszkálni. Biztosak lehetünk abban, hogy az előírt módon, machináció nélkül futnak le. A rendszer kialakítása lehetetlenné teszi a csalást, és ez tuti, ziher, holtbiztos. Milyen programot lenne érdemes egy ilyen világszámítógépen futtatni? Ehhez azt kell átgondoljuk, hogy milyen helyzetben jönne jól mindannyiunk számára, ha valami az előre lefektetett szabályok szerint, utólagos trükközés lehetősége nélkül hajtódna végre.

Példák: Szavazás, népszavazás, céges kedvezmények, kuponok, részletfizetés, garancia vállalás, kötbér, részvények, közös bérlemény, stb.

Képzeljük csak el, hogy a brókercégemnek megbízást adok, vegyen valamilyen részvényt a nála elhelyezett pénzemből. A brókercég azt állítja, hogy megvette, de később kiderül, hogy csak simán lenyúlta a pénzem. Hiába van szerződésünk, a rosszhiszemű brókercég becsaphat. Lakást vennék és kifizetem a foglalót, de az eladó meggondolja magát, és a foglalót sem adja vissza. Hiába az aláírt papír, évekig rohangálhatok a bíróságra. A gázszerelő 10-re ígéri magát, sőt, tegnap még azt mondta a telefonba, hogy ezt „garantálja”, mégis egész nap várok rá otthon, de nem jön.

Ezekben a helyzetekben jól jönne, ha tudnék az előre lefektetett szabályrendszer szerint automatikusan végrehajtódó megállapodást kötni. Akkor a brókercégem csak úgy tudna a pénzemhez nyúlni, ha erre külön megbízást adok, de a helyére kell tennie a megvett részvényeket. A lakás eladója nem fér hozzá a foglalóhoz, amíg az adásvétel le nem záródik. A gázszerelőt nem tudom arra kényszeríteni, hogy időben érkezzen, de az ígérete mellé óvadékot tehet, ami engem illet, ha délre sincs nálam.

Közben viszont a megállapodások nem csak engem védenek, hanem a másik felet is. A brókercég biztosan megkapja a szolgáltatásért neki járó összeget, a foglaló az eladót illeti, ha nem fizetem ki időben a lakást, a gázszerelőnek járó munkadíjat pedig én is beteszem óvadékba, amit elvesztek, ha nem vagyok otthon a megbeszélt időpontban.

Az Ethereum zseniális alapötlete az, hogy a világszámítógépen szerződéseket (smart contract) kódoló programok fussanak. Ha két vagy több fél megegyezik valamiben, akkor mindannyian digitálisan aláírják a megállapodásukat deklaráló programot, ami onnantól kezdve automatikusan végrehajtódik. Az okos szerződést nem lehet utólag machinálni, felrúgni, az abban rögzített egyezség automatikusan és könyörtelenül végrehajtódik.

Mint ahogy a fenti példák kapcsán is érezhető, az egyik fő nehézség az, hogy az Ethereum miként értesüljön megbízható forrásból a valós világ eseményeiről. Honnét tudja a világszámítógép, hogy időben érkezett-e a gázszerelő. Ilyenkor a digitális aláírások és az NFC (érintéses azonosítás), Kamera képi azonosítás, szöveges üzenetek értelmezése a megoldás.

Azon műveletek esetében, amelyek manapság is a virtuális térben zajlanak – mint például az értékpapírszámlán végzett tranzakciók –, ez viszonylag könnyen automatizálható. Kivitelezhető sok más esetben is, például a sporteredmények becsatornázásával sportfogadási szerződések köthetők. A felhasználási lehetőségek köre nyitott, és a rendszer fejlődésével egyre tágul.

Forrás[]