Alternatív Gazdaság lexikon
(Kategóriák hozzáadása)
(+)
 
1. sor: 1. sor:
 
A [[Társadalmi felelősségvállalás|társadalmi felelősséget]] mindig szem előtt kell tartani. Semmilyen gazdasági tevékenység nem járhat a természet rombolásával, hasonlókép a társadalom rombolásával sem, hisz mindkettő ennek alapja.
 
A [[Társadalmi felelősségvállalás|társadalmi felelősséget]] mindig szem előtt kell tartani. Semmilyen gazdasági tevékenység nem járhat a természet rombolásával, hasonlókép a társadalom rombolásával sem, hisz mindkettő ennek alapja.
  +
  +
A [[bizalom]] és [[közösség]]i szemlélet nélkül az egyéni érdekek felmorzsolják a közjavakat.
  +
  +
* [[Teendők: a bizalom helyreállítása]]
   
   

A lap jelenlegi, 2019. május 26., 23:08-kori változata

A társadalmi felelősséget mindig szem előtt kell tartani. Semmilyen gazdasági tevékenység nem járhat a természet rombolásával, hasonlókép a társadalom rombolásával sem, hisz mindkettő ennek alapja.

A bizalom és közösségi szemlélet nélkül az egyéni érdekek felmorzsolják a közjavakat.


Keresztény szemlélet[]

(Részlet a Caritas in Veritate, XVI. Benedek pápa Szeretet az igazságban kezdetű enciklikájából, Második fejezet, 32. pont)

„A személy méltósága és az igazságosság követelményei megkövetelik, különösen ma, hogy a gazdasági döntések ne növeljék túlzott, morálisan elfogadhatatlan mértékben a különbségeket a gazdagodás tekintetében, és hogy továbbra is prioritást élvezzen a munkához jutás, illetve a munka megtartása mindenki számára. A helyes szemlélet alapján ugyanezt követeli „a gazdasági logika" is. Az egy országon belüli és az országok közötti társadalmi egyenlőtlenség szisztematikus növelése, azaz a relatív szegénység tartós növekedése nemcsak a gazdaság összefüggő rendszerét erodálja, veszélyeztetve ezzel a demokráciát, de a „társadalmi tőke", vagyis a mai polgári együttéléshez múlhatatlanul szükséges, bizalmon, megbízhatóságon, a szabályok tiszteletben tartásán alapuló kapcsolatok folyamatos lepusztulása miatt negatív hatással van a gazdaság szintjére is.

A közgazdaságtan mindig is arra tanított, hogy a strukturális bizonytalanság helyzete termelésellenes magatartásformákat generál, pusztítja az emberi erőforrásokat, amennyiben a munkás inkább passzívan alkalmazkodik az automatikus mechanizmusokhoz, mint hogy felszabadítaná önnön kreativitását. Ezen a ponton is megfigyelhető a gazdaságtudomány és a morális helyzetértékelés egybeesése. Az emberi értékek mindig gazdasági értékek is, és a gazdaság működési hibáinak mindig megvan az ára az emberi oldalon is. (...)

Figyelmesen értékelni kell tehát a jelenlegi, rövid vagy éppen nagyon rövid távú gazdaság irányába mutató törekvések személyellenes következményeit. Ez a gazdaság és a gazdasági célok értelmének újfajta elmélyült elemzését kívánja meg, valamint a fejlődési modell alapos, hosszú távú felülvizsgálatát működési zavarainak és torzulásainak kiküszöbölése érdekében. Valójában ugyanezt kívánja a Föld ökológiai helyzete is, de mindenekelőtt ezt kívánja az ember kulturális és morális válsága, amelynek tünetei egy idő óta a világ minden részén szemmel láthatóak."